تاثیر نور بر یادگیری نورپردازی ضعیف اتاق کودکان و عدم تمرکز

تاثیر نور بر یادگیری دانش آموزان و اختلالات شناختی

تاثیر نور بر یادگیری نورپردازی یک عامل غالب در توانایی مغز در تمرکز است . مطالعات نشان می‌دهد که فراگیران در محیط‌های روشن دارای نمرات بالاتری نسبت به کلاسه‌ای درس کم‌نور هستند . به نظر می‌رسد نور ضعیف کارآیی توان مغز را برای جمع‌آوری داده‌ها کاهش می‌دهد .

نور کم، یادگیری را کاهش می دهد.

تحقیقات محققان دانشگاه میشیگان نشان داده است اتاق های کم نور راندمان مغز را پایین می آورند.
نور کم ارتباط بین نورون های مغزی را کم می کند و منجر به ایجاد اختلال و کاهش 30 درصدی عملکرد هیپوکامپ می شود.

▫️امشب حتما نور اتاق مطالعه خود و فرزندتان را بررسی کنید.

نورپردازی طیف کامل ( مانند نور طبیعی ) برای بهبود رفتار بهتر عمل می‌کند , اضطراب و استرس کمتری ایجاد می‌کند و سلامت کلی را بهبود می‌بخشد.
مطالعات نشان می‌دهند که نورپردازی فلورسنت بالای سر باعث کاهش سطح تکالیف مدرسه می‌شود . این بازتاب باعث ایجاد نوعی درخشش ناخواسته به نام انعکاس حجاب می‌شود . این امر با توانایی دانش آموزان در خواندن کلمات روی کاغذ و زبان آموزان تداخل می‌کند که به نوبه خود به عملکرد تحصیلی آسیب می‌رساند . در واقع , کلاس‌هایی که در آن‌ها نور طبیعی مورد استفاده قرار می‌گرفت , دانش آموزانی را داشت که نسبت به همسالان خود میزان بالاتری را نشان می‌دادند .

تاثیر نور بر یادگیری

صرف زمان زیادی در اتاق‌های کم‌نور و دفاتر ممکن است واقعا ً ساختار مغز را تغییر داده و به توانایی فرد در یادآوری و یادگیری آسیب برساند , تحقیقات مبتکرانه ای توسط عصب شناسان دانشگاه میشیگان را نشان می‌دهد .

گفته می‌شود که مواجهه مداوم با نور ضعیف منجر به کاهش قابل‌توجه در ماده‌ای به نام فاکتور نوروتروفیک مشتق از مغز می‌شود – – که به حفظ ارتباطات و نورون‌های سالم در هیپوکامپ کمک می‌کند و یا ارتباطاتی که به نورون‌ها اجازه می‌دهد تا با یکدیگر صحبت کنند .
از آنجایی که ارتباطات کمتری وجود دارند , این امر منجر به کاهش یادگیری و عملکرد حافظه می‌شود که به هیپوکامپ وابسته است .می شود به عبارت دیگر , چراغ‌ها کم‌نور هستند .
جالب اینکه نور مستقیما ً بر هیپوکامپ تاثیر نمی‌گذارد , به این معنی که پس از عبور از میان چشم‌ها , اولین مکان‌های دیگر درون مغز را اعمال می‌کند . یان گفت که تیم تحقیقاتی در حال بررسی یک سایت بالقوه در مغز جوندگان است – گروهی از نورون‌ها در هیپوتالاموس که یک پپتید به نام اورکسین را تولید می‌کنند که مشهور به تاثیر بر انواع عملکردهای مغز است . یکی از پرسش‌های اصلی آن‌ها این است که اگر اورکسین به موش‌هایی داده شود که در معرض نور ضعیف قرار دارند , مغز آن‌ها بدون در معرض نور روشن , بازیابی می‌شوند

این پروژه می‌تواند عواقبی برای سالمندان و افراد مبتلا به گلوکوم , دژنرسانس شبکیه یا اختلالات شناختی داشته باشد .

 

ارسال شده در تاریخ 31 ژانویه 2020 توسط خدیجه ص با موضوع مطلب علمی
بازدید : 670
دیدگاه خود را ارسال کنید ( بدون دیدگاه )

لطفا کادر زیر را تکمیل کنید *

©ایران پاتوق / تمامی حقوق محفوظ و مربوط به این سایت می باشد و کپی از مطالب ایران پاتوق حتی با درج لینک منبع ممنوع بوده و پیگیری قانونی خواهد شد.