انس گرفتن کودک با صدای مادر تداعی آرامش نوزاد با صدای آب

انس گرفتن کودک با صدای مادر تداعی آرامش نوزاد

انس گرفتن کودک با صدای مادر

یک نوزاد در حال گریه با صدای ش ش آرام میشود !

به این دلیل که صدای آبی که اطراف نوزاد در شکم مادر است را برایش تداعی میکند، و یکی از دلایلی است که چرا صدای ساحل دریا به انسان آرامش میدهد.

انس گرفتن کودک با صدای مادر تداعی آرامش نوزاد,آرام شدن کودک با صدای مادر, آرامش نوزاد با صدای آب,آرام کردن نوزاد ,نوازش کودکان

می توانید با لالایی یا موسیقی یا ترانه ی مورد‌علاقه خود و با صدایی ملایم در گوش نوزاد زمزمه کنید. در بعضی موارد فقط صدای مادر می تواند کودک را از گریه کردن منصرف کند. در بعضی موارد دیده شده است که با خواندن یک شعر یا داستان همراه با صدای ملایم، آرام و نرم، کودک آرام شده است؛ دلیل مهم این کار آواز و آهنگ خواندن نیست بلکه هدف این است که نوزاد صدای مادر خود را بشنود و آرام شود.

آیا کسی را سرغ دارید که در هنگام ناراحتی بغل کردن را دوست نداشته باشد. در واقع این همان چیزی است که کودک در هنگام گریه کردن از والدین انتظار دارد. پس به منظور آرام کردن گریه نوزاد خود، حتما او را در آغوش بگیرید و نوازش کنید تا او احساس امنیت بیشتری کند

فرزندان ما، همیشه به “نوازش بدنی” ما محتاج هستند و ما به عنوان پدر یا مادر، موظفیم همان گونه که سایر نیازهای آنان را برآورده می کنیم نیازشان به نوازش بدنی را نیز تأمین کنیم؛ نیازی هر چند بی هزینه ولی بسیار مهم و به معنای واقعی کلمه “سرنوشت ساز”.

نوازش بدنی یعنی هر گونه ارتباط بدنی غیرجنسی با کودک که حامل پیام “محبت و حمایت” والدین به فرزند باشد: ناز کردن، ماساژ دادن، قلقلک دادن، دست او را گرفتن، کشیدن ملایم پوست و مخصوصاً لپ،شستن بدن، بغل کردن و بوسیدن. انس گرفتن کودک با صدای مادر

بلافاصله بعد از تولد:

نوزاد باید او را روی سینه مادر قرار داد تا اولین تماس پوست به پوست نوزاد و مادر برقرار شود.
در یک آزمایش که گروهی از نوزادان در همان یک ساعت اول تولد در آغوش مادر قرار گرفتند و گروهی دیگر دور از مادر، مشخص شد قند کودکان گروه دوم، پایین تر و دمای بدن شان نامناسب بوده است؛ همچنین بیشتر گریه کرده اند و کمتر به خوردن شیر مادر راغب بوده اند.
حتی کودکان نارس نیز که در دقایق اول در روی شینه مادر قرار گرفته اند، وزن گیری بهتری داشته اند.

از تولد تا شش سالگی:

اریک اریکسون – روان شناس – در نظریه مراحل هشتگانه رشد انسان می گوید که در یک سال اول زندگی، مشخص می شود که فرد تا آخر عمر تا چه میزان از عنصر اعتماد به محیط و اعتماد به نفس برخودار می شود. هر چه کودک در محیط آرام تری رشد کند و نوازش و حمایت بیشتری کسب نماید، به همان اندازه در طول زندگی اش فرد قوی تر خواهد بود و برعکس.

ارسال شده در تاریخ 20 می 2019 توسط امید ازادمرد با موضوع فرزند
بازدید : 1,200
دیدگاه خود را ارسال کنید ( بدون دیدگاه )

لطفا کادر زیر را تکمیل کنید *

©ایران پاتوق / تمامی حقوق محفوظ و مربوط به این سایت می باشد و کپی از مطالب ایران پاتوق حتی با درج لینک منبع ممنوع بوده و پیگیری قانونی خواهد شد.