ترک عادت مکیدن انگشت شست چگونه به کودک خود کمک کنیم؟

ترک عادت مکیدن انگشت شست استراتژی‌هایی برای کمک به رفع آن

ترک عادت مکیدن انگشت شست کودکان از زمانی که برای اولین بار انگشتان و انگشت‌های خود را ( آگاهانه یا نه ) پیدا می‌کنند، بسیاری از نوزادان شیفته مکیدن انگشت خود هستند .
البته ، آن زمان بامزه بود – اما حالا کودک شما ۳ یا ۴ ساله است و آن‌ها را وادار می‌کند که آن  را متوقف کنند .
در همین حال ، دوستان خوب ، اعضای خانواده و حتی غریبه‌ها در مغازه خواروبار به شما هشدار می‌دهند اگر که به کودک اجازه دهید انگشت شست خود را به مدت زیادی بمکد  و منجر به دسته‌ای از مشکلات دهانی و دندان‌پزشکی شود .  به علاوه هر چیز دیگری که نیاز دارید در مورد مکیدن انگشت بدانید .

استراتژی‌هایی برای کمک به کودک برای ترک عادت

اگر چه بیشتر کودکان مکیدن  انگشت شست خود را قبل از ورود به مهدکودک متوقف می‌کنند ، شما کودک خود را بهتر می شناسید  و اگر حس می کنید به یک مداخله بیشتر نیاز دارند ، استراتژی‌های و محصولاتی وجود دارند که ممکن است به آن‌ها کمک کند تا هر چه زودتر این عادت از سرشان بیفتد .
این استراتژی‌ها برای کودکان بزرگ‌تر نیز که می‌خواهند این عادت را ترک کنند ، بهتر عمل می‌کند .
گفتگو را باز کنید
بعضی از بچه‌ها فقط نمی‌دانند که مکیدن عادتی است که باید از آن بزرگ‌تر شود . از کودک خود سوال کنید – به جای محکوم کردن آن ، به خاطر اینکه چرا انگشت شست خود را می خورند . احساس خوبی داره ؟

ترک عادت مکیدن انگشت شست

در مورد مکیدن انگشت با هم یاد بگیرید

تماشای یک برنامه تلویزیونی که در آن یک شخصیت باید یک عادت را بشکند  ممکن ات موثر باشد  و سپس با کودک خود درباره انجام این کار صحبت کنید .
همچنین می‌توانید یک کتاب را بخوانید ، مثل انگشت شصت به سمت بالا ، قهوه‌ای  یا من می‌توانم انجام دهم – من نیاز به شست ندارم .

استفاده از لاک ناخن تلخ

هم چنین یک استراتژی مورد استفاده برای لاک ناخن خشن ، لاک ناخن بد بکاررفته در انگشتان ، می‌تواند یک کودک مکنده انگشت را بترساند .

اما برخی متخصصان این روش را توصیه نمی‌کنند چون این بهترین راه برای شکستن عادت کودک شما نیست . اما برای کودکانی که انگیزه توقف دارند و فقط نیاز به یادآوری سریع ندارند ، یک مزه از این مواد می‌تواند آن‌ها را در مسیر نگه دارد . این هم خوب است و دخالتی در حرکت ندارد .

الگوهای مکش را مشاهده کنید

اگر به کودک خود توجه داشته باشید فقط انگشت شست خود را قبل از وقت خواب می مکد ، ممکن است  به یک روش دیگر در آماده شدن برای خواب نیاز داشته باشند. ممکن است بخواهید قبل از مسواک زدن دندان شب ، یک فنجان شیر گرم یا یک چای گیاهی سالم را امتحان کنید .
اگر متوجه شدید که هر بار که مضطرب ، عصبانی و یا غمگین هستند ، به آن‌ها کمک کنید تا به دنبال مکانیزم مقابله دیگری باشند – مانند یک فعالیت دیگر به جای  مکیدن انگشت شست .

جوایز و مشوق‌ها را پیشنهاد کنید.

برای ترک عادت مکیدن انگشت شست  سیستم‌های پاداش می‌توانند مهارت داشته باشند : آن‌ها برای همه کودکان کار نمی‌کنند و وقتی این کار را انجام می‌دهند ، تشخیص آن‌ها دشوار است . با این حال ، برخی از بچه‌ها با نمایش دیداری از پیشرفت خود ( مثل چسب یا بچسب ها  ) به شدت تحریک می‌شوند و فرصتی برای کسب جایزه یا امتیازات برای هر روز بدون اینکه انگشت شست خود را می‌مکد .

به خاطر داشته باشید که کودکان – مانند همه ما – می‌توانند در پنهان کردن رفتاری که نمی‌خواهند تسلیم شوند ، بسیار خوب باشند

از یک محافظ انگشت استفاده کنید

جعبه‌های بسیار زیادی وجود دارند که به صورت آنلاین برای جلوگیری از مکیدن انگشت شست تان طراحی شده‌اند . برخی از آن‌ها پلاستیک هستند در حالی که برخی دیگر شبیه دستکش‌های انعطاف‌پذیر هستند .
علاوه بر این ، اینها عمدتاً عاری از مواد شیمیایی هستند و عمدتا ً برای کودکان هستند که کودک شما نمی‌تواند آن‌ها را از بین ببرد . نکات منفی این است که آن‌ها بسیار قابل‌توجه هستند و می‌توانند آن را برای کودکتان سخت کنند تا از دست خود برای بازی کردن و یا تغذیه خود استفاده کنند.

ایجاد قوانین و یا مرزها

به کودک خود بگویید که تنها زمانی که در تخت‌خواب هستند انگشت شست خود را میمکد و یا هنگام نگاه کردن به تلویزیون راهی خوب برای بیرون رفتن از عادت بدون تبدیل آن به یک مبارزه قدرت است . کودک شما هنوز هم این کار را انجام می‌دهد ، اما ممکن است کم‌تر و کم‌تر در طول زمان به آن نیاز داشته باشد .

سعی کنید نقش بازی کنید

اگر کودک شما یک حیوان یا اسباب‌بازی مورد علاقه خود را دارد ، از آن به سود خود استفاده کنید ! وانمود کن که تدی می‌خواهد شستش را بمکد . از فرزند خود بپرسید که آیا می‌توانند به تدی کمک کنند تا یک مثال خوب را تنظیم کنند و پیشنهادها خود را ارائه دهند.

یک کودک که انگیزه بخشیدن به مکیدن انگشت خود را دارد اما فراموش می‌کند که از یاد بردن یک یادآوری بصری بهره‌مند شود . سعی کنید یک کمان یا نوار لاستیکی را دور انگشت خود ببندید ( نه خیلی سفت . ) یا یک خالکوبی موقتی را بر پشت دست خود قرار دهند تا به خاطر داشته باشند که قبل از اینکه حتی شروع کنند ، توقف کنند .

از یک توقف دستی استفاده کنید

این کشش انعطاف‌پذیر آرنج به آرنج کودک شما متصل می‌شود و از حرکت باز می‌دارد ، بنابراین آن‌ها نمی‌توانند بازوی خود را به اندازه کافی خم کنند تا دست خود را به دهان ببرند . اگر عادت کودک شدید است ، این تنها ابزاری است که کمک می‌کند – اما ممکن است حرکت آن‌ها را محدود کند تا آن‌ها احساس ناامیدی کنند .

آن‌ها را به دندان‌پزشک ببرید

کودک شما ممکن است به یک سقلمه‌ای از طرف کسی به غیر از شما نیاز داشته باشد ( شخصا آن را قبول نکنید ) تا این عادت مکیدن را به خوبی انجام دهید . یک قرار دندان‌پزشکی درست کنید و از شما بخواهید که با کودک خود صحبت کنید و از دهان و دندان آن‌ها مراقبت کنید .
اغلب دفاتر دندان‌پزشکی کودکان ، منابع آموزشی رنگی ، پر از کودک – و حداقل ، ممکن است بتوانند ذهن خود را راحت کنند تا اینکه آیا این عادت در رشد شفاهی کودک شما اختلال ایجاد می‌کند یا خیر .

ترک عادت مکیدن انگشت شست

چرا بچه‌ها انگشت شست خود را می مکند؟

واضح است که ممکن است چیزی در اشتیاق کودک برای ترجیح دادن یک انگشت روی دست دیگر وجود داشته باشد – اما چرا کودکان انگشت شست خود را می مکند؟
با توجه به آکادمی پزشکان اطفال آمریکا ، تمام نوزادان با نیاز شدید به مکیدن به دنیا می‌آیند . و این چیز خوبی است ، چون مکیدن چیزی است که نوزادان از پستان و یا یک بطری می‌خورند .
نوزادان همچنین احساس مکیدن را آرامش‌بخش می‌یابند و بسیاری از آن‌ها به انجام آن در خارج از جلسات تغذیه ادامه می‌دهند . در حالی که برخی از کودکان و کودکان نوپا ترجیح می‌دهند برای برآوردن نیازهای مکش خود استفاده کنند ، کودکان دیگر دست و یا انگشت خود را می‌یابند تا بهترین و بیشتر در دسترس باشند ! ابزاری برای خود آرامش‌بخش .

زمانی که زمان توقف کردن فرا می‌رسد ترک عادت مکیدن انگشت شست

بیشتر والدینی که نگران مکیدن انگشت خود هستند ، نگران هستند که باعث آسیب طولانی‌مدت به دندان‌های ، دهان و یا فک کودک خود شوند . به خصوص در نظر گرفتن هزینه درمان ، این ترس‌ها به طور کامل قابل‌درک هستند .
خوشبختانه , انجمن دندان‌پزشکی آمریکا ( ADA ) ادعا می‌کند که اغلب کودکان شستش را بین سنین ۲ تا ۴ میمکند. و حتی بعد از ۴ سالگی , پزشکان به شدت توصیه نمی‌کنند که رفتار را متوقف کنند چون فشار زیادی بر روی کودک شما می‌تواند اثر معکوس داشته باشد .
این خبر خوب است : اگر کودک شما فقط انگشت شست خود را به ندرت به مکد – مانند زمان خواب – یا شست خود را در دهان به طور منفعلانه در دهان نگه می‌دارد ، ریسک زیادی برای اثرات جانبی بلند مدت وجود ندارد .
ممکن است حتی به سیستم ایمنی آن‌ها نیز سود ببرد : مطالعه ۲۰۱۶ نشان می‌دهد که کودکانی که شست خود را می مکند در معرض میکروب‌های رایج خانگی قرار می‌گیرند که ممکن است خطر آلرژی و آسم آن‌ها را کاهش دهد .

آیا این پایان دنیا است اگر کودک شما هنوز انگشت شست خود را زمانی که ۴ سال سن دارد می‌مکد ؟ نه – اما باز هم می‌تواند برای شما به عنوان یک والد استرس زا باشد ، به خصوص اگر رفتار بعد از ورود کودک شما به مهد کودک ادامه پیدا کند .
اگر در تلاش هستید که به کودک خود کمک کنید که عادت مکیدن انگشت را کنار بگذارید ( و یا از خود بپرسید که آیا مکش شست ممکن است به مسائل عمیق‌تر با استرس یا اضطراب مرتبط باشد ) ، به پزشک کودک خود زنگ بزنید و یک قرار ملاقات بگذارید . آن‌ها می‌توانند دهان کودک شما را ارزیابی کنند، با کودک خود در مورد دلایل مکیدن انگشت خود صحبت کنند و شما را به سمت مرحله بعدی هدایت کنند .

ارسال شده در تاریخ 20 ژانویه 2020 توسط خدیجه ص با موضوع فرزند
بازدید : 870
دیدگاه خود را ارسال کنید ( بدون دیدگاه )

لطفا کادر زیر را تکمیل کنید *

©ایران پاتوق / تمامی حقوق محفوظ و مربوط به این سایت می باشد و کپی از مطالب ایران پاتوق حتی با درج لینک منبع ممنوع بوده و پیگیری قانونی خواهد شد.